Bóg w swojej miłości powołując do istnienia każdego człowieka, powołuje go i równocześnie prowadzi do świętości, czyli do współuczestniczenia w swoim szczęśliwym życiu.(KKK)
Święty Benedykt z Nursji zachęca, aby odpowiedzieć na to zaproszenie do świętości poprzez nieustanne poszukiwanie i uwielbianie Boga w każdym wymiarze życie.
Jest to propozycja nie tylko dla tych osób, które decydują się na podjęcie monastycznego życia konsekrowanego. Te osoby, które żyjąc w świecie pragną podjąć tą samą drogę, którą wyznaczył św. Benedykt, mają możliwość zostać oblatami benedyktyńskimi (oblatio = oddanie, ofiarowanie, poświęcenie).
Jest to forma życia, w której człowiek, nie zmieniając swojego stanu, ale wiążąc się z konkretną wspólnotą benedyktyńską, żyje w świecie kierując się w codzienności Regułą św. Benedykta. Oblat poprzez przyrzeczenie włącza się w wybraną rodzinę zakonną w sposób duchowy, aby móc lepiej uczestniczyć w modlitwach i dążeniach tej wspólnoty, budować więzi głębokiego braterstwa i wzajemnej współpracy, czerpać z bogactw duchowych klasztoru.
W miarę możności uczestniczy w modlitwach Liturgii Godzin, w dniach skupienia czy rekolekcjach, wspólnie przeżywa wydarzenia i uroczystości klasztoru.
Oblatem może zostać osoba świecka, pełnoletnia tak stanu wolnego jak i żyjąca w małżeństwie. Oblatem może także być kapłan diecezjalny.
Oblacja nie jest ślubem w sensie ślubów zakonnych, nie obowiązuje pod sankcją grzechu ciężkiego. Jest to bardzo świadome odnowienie i przyjęcie na nowo przyrzeczeń chrzcielnych, powtórzonych przy bierzmowaniu, które poprzez przyrzeczenie oblackie nabierają dodatkowego charakteru konsekracji Bogu według Reguły św. Benedykta.
Ufając Bogu i mając oparcie w mniszej wspólnocie oblaci niosą Chrystusa do swoich środowisk rodzinnych, pracy, znajomych. Reguła jest dla nich przewodniczką, mądrością, która pomaga odczytać Ewangelię. Modlitwa a zwłaszcza częsta Eucharystia przemienia i rozszerza ich serca, uwrażliwia na potrzeby bliźnich.
Za pośrednictwem oblatów na świat emanują najważniejsze elementy życia monastycznego: modlitwa, pokora, umiar, posłuszeństwo, pokój, miłosierdzie. Wprowadzają oni w czyn najważniejszą zasadę życia benedyktyńskiego: wielbią Boga we wszystkich wydarzeniach dnia codziennego poprzez budowanie równowagi pomiędzy pracą, modlitwą i wypoczynkiem, umacnianie więzi braterstwa miłości ewangelicznej wobec tych, których spotykają na swojej drodze.
Przyjęcie do oblatury
Przyjęcie do etapu przygotowującego do oblatury dokonywane jest przez Siostrę Przeoryszę. Czas trwania tego etapu jest różny, zwykle nie krótszy niż rok. W tym czasie nowicjusz oblacki ma sposobność pogłębienia swej znajomości specyficznych rysów duchowości benedyktyńskiej i utożsamienia się z nimi.
Spotkania
Aby ułatwić i umocnić wzajemne poznanie i więzi braterskie, organizowane są regularne spotkania w klasztorze nie tylko dla ścisłej grupy oblatów, ale także często dla szerszego grona wszystkich zainteresowanych duchowością benedyktyńską w ramach Apostolatu św. Benedykta. W ich programie przewidziany jest również czas na formację duchową i modlitwę.
Apostolat św. Benedykta
Apostolat św. Benedykta ma za zadanie pomóc wszystkim chętnym w pogłębieniu i ukierunkowaniu wiedzy nt. św. Benedykta i duchowości benedyktyńskiej. Każda z zainteresowanych osób może w sposób dowolny korzystać z proponowanych przedsięwzięć, spotkań modlitewnych, formacyjnych i integracyjnych.
Kontakt
Osoby zainteresowane duchowością benedyktyńską zapraszamy do kontaktu pod adresem: benedyktynski.apostolat@wp.pl