PRACA
Św. Benedykt w Regule, zajął pozytywne stanowisko wobec pracy. Jest ona pojmowana, jako jeden z normalnych elementów życia ludzkiego.
Mnich ma pracować tak jak wszyscy ludzie. Praca stanowi dla niego jeden ze sposobów „służby Bożej”, okazję przybliżenia się do Boga, a także środek utrzymania siebie i potrzebujących. Prawdziwie poważny i uczciwy stosunek do pracy, głównie wypływają z poczucia obecności Bożej. Stąd też słynne określenie „pracy – czy pracowitości – benedyktyńskiej”. Nie ma znaczenia, co się robi, ale jak się to robi. To, co ma być zrobione, niezależnie od dziedziny, powinno być zrobione dobrze i dokładnie...
Praca – tak samo jak modlitwa – jest wyrazem ważnego dla św. Benedykta zdania:, „Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony" („Ut in omnibus glorificetur Deus" – RB 57, 9; 1 P 4, 11).
Każda czynność ma być uwielbieniem Boga. Praca wykonywana dla Boga, ma ogromną wartość. Cechą charakterystyczną reguły benedyktyńskiej jest umiar. Św. Benedykt kładzie nacisk na zdrową równowagę pomiędzy modlitwą, duchowym czytaniem i pracą, a zarazem podkreśla:
„Bezczynność jest wrogiem duszy. Dlatego też bracia muszą się zajmować w określonych godzinach pracą fizyczną i również w określonych godzinach czytaniem duchownym (RB 48,1).
Nie oznacza oczywiście minimalizmu, ale pogodzenie jednego z drugim: odpowiedni czas na modlitwę i odpowiedni czas na pracę. Jak mądry ojciec troszczy się też o to, aby ci, co wstępują do klasztoru, rozwinęli swoje dary i zdolności. Dopiero wtedy tak naprawdę mogą pracą swoich rąk i ducha uwielbiać Boga.
Hasła przypisywanego benedyktynom: „módl się i pracuj” nie znajdziemy w samej Regule św. Benedykta, powstało później. Starało się ono uchwycić zasadniczą myśl Świętego. Dzisiaj nieco je rozszerzamy i dodajemy: „i nie bądź smutny”.
Owa benedyktyńska zasada ora et labora („módl się i pracuj”) poucza także, że żyjąc w rytmie pracy i modlitwy (z prymatem tej ostatniej), stajemy się wolni, a także bardziej otwarci na Boga i ludzi.
NASZA PRACA!!!
Dla nas najważniejszym działaniem jest modlitwa
Podejmujemy się wszystkich prac w obrębie murów w myśl benedyktyńskiej zasady
Jesteśmy otwarte na gości, których nigdy nie brak w klasztorze
Organizujemy różnego rodzaju rekolekcje
Zapraszamy młodzież na spotkania z duchowością benedyktyńską
Jedna z Sióstr posługuje w kościele, jako zakrystianka
Prowadzimy dwie pracownie artystyczne: haftu i kartek okolicznościowych
Apostołujemy przez Internet
Dysponujemy ogrodem, w którym same pracujemy, ale też i wypoczywamy
Ponadto wykonujemy codzienne domowe prace