„A jeśli po dojrzałej rozwadze obieca, że będzie wszystkiego przestrzegał i spełniał wszelkie polecenia, wtedy dopiero należy go przyjąć do wspólnoty"
Reguła św. Benedykta, 58,14
W profesji monastycznej składamy śluby:
- stałości, (stabilitas),
- zachowania obyczajów monastycznych (conversatione morum suorum)
- posłuszeństwa (oboedientia) (RB 58,17).
Zasadniczym zatem motywem życia konsekrowanego jest „pójście za Chrystusem”.
Śluby monastyczne ze swej istoty są ślubami we Wspólnocie i odnoszą się do konkretnej Wspólnoty. Mniszka ofiarowując siebie poprzez złożenie ślubów monastycznych oddaje Bogu największą cześć i uwielbienie.
STAŁOŚĆ
Święty Benedykt, chcąc utrwalić w każdym ze swych synów poczucie rodzinne, dodał w Regule swojej do szeregu innych ślubów ślub stałości, (por. RB 58,15–17) zobowiązujący każdego mnicha, przez całe życie, do przynależności do swojego klasztoru, w którym składał śluby.
Ślub stałości odnosi się nie tylko do przebywania w określonym miejscu, którym jest klasztor, ale równocześnie do trwania i wytrwania w życiu oddanym Bogu we Wspólnocie i razem ze Wspólnotą tego miejsca. Jest osobistym zobowiązaniem tej Wspólnocie, przyjmując ją taką, jaka jest z jej historią, jej rzeczywistością, teraźniejszością i wszystkim co może jeszcze przynieść przyszłość.
Podejmując taką decyzję stajemy się współodpowiedzialne za wszelkie dobro i zło w tej Rodzinie. Deklarując się do stałości składanego Chrystusowi świadectwa walczymy z wszelkimi pokusami niestałości.