Kronika

KURS LITURGICZNY 01-02.03.2024 r.

W klasztorze Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu odbył się kurs liturgiczny dla Sióstr i Oblatów. Ksiądz prof. Waldemar Pałęcki MSF podczas 8 wykładów przedstawił następujące zagadnienia: czym jest liturgia, postawy, gesty, czynności w liturgii, Eucharystia źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, sakrament pokuty i pojednania zanurzeniem w Misterium Paschalnym Chrystusa, Liturgia godzin w Misterium Chrystusa i wspólnoty, rok liturgiczny celebracją Misterium Paschalnego, sakramentalia w życiu konsekrowanym.

 


SPOTKANIE OBLATÓW

W dniu 29.01.2024 r. podczas spotkania naszych Oblatów o. Konrad Małys OSB z Tyńca wygłosił konferencję nt. budowania relacji we wspólnocie wg. Reguły św. Ojca Benedykta.

 

Przedstawiając to zagadnienie o. Konrad odwoływał się do fragmentu Pisma  Świętego mówiącego o wskrzeszeniu Łazarza, przyjaciela Pana Jezusa i interakcjach między poszczególnymi osobami uczestniczącymi w tym wydarzeniu.

Na zakończenie podczas wspólnej agapy dzieliliśmy się przeżyciami minionego czasu.

 


SYLWESTER 2023/2024

Nowy Rok 2024 Oblaci z Siostrami i kilkoma innymi osobami zaprzyjaźnionymi z Klasztorem witali wspólnie. Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo dziękczynno-wynagradzające za kończący się rok 2023 były przygotowaniem do Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Damiana Nogę o północy.

Po Mszy Świętej  wszyscy złożyli sobie noworoczne życzenia kończąc to spotkanie radosną agapą.

 


V Ogólnopolski Zjazd Oblatów

V Ogólnopolski Zjazd Oblatów, który odbył się w Tyńcu 10-12 listopada 2023 r., miał liczne grono przedstawicieli oblatów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy. Polskie zgromadzenia benedyktyńskie były reprezentowane przez oblatów z Przemyśla, Warszawy, Lubinia, Biskupowa, Żarnowca i Jarosławia. Z kolei zagraniczni oblaci przybyli z Niemiec (z Kolonii i Akwizgranu), Litwy (Balingrades), Słowacji (Sampor) i Czech (Praga). Prezentacje wszystkich grup odbyły się drugiego dnia zjazdu, w formie informacji ustnych i fotograficznych.

Podczas trzydniowych spotkań zostało złożone sprawozdanie z Międzynarodowego Kongresu Oblatów w Rzymie oraz wysłuchaliśmy koncertu Chóru Kameralnego Sancta Trinitas, zwiedziliśmy Opactwo Tynieckie, udaliśmy się na wycieczkę do Krakowa na zwiedzanie Wawelu.

Podstawowym celem zjazdu był udział w modlitwach mnichów w przepięknym (choć obecnie podlegającym renowacji) kościele benedyktyńskim oraz uczestnictwo w sprawowanych codziennie Mszach Świętych i adoracjach Najświętszego Sakramentu.

Tematyka zjazdu dotyczyła:

  1. „Eucharystii w Kościele syryjskim” – wykład o. dr Maksymiliana Nawary OSB,
  2. „Eucharystii w życiu Oblata” – wykład dr Pawła Milcarka,
  3. „Historii Oblatów tynieckich” – wykład prof. Piotra Franaszka,
  4. „Biblijne korzenie Eucharystii” – wykład dr Elżbiety Wiater,
  5. „Muzyki w liturgii” – wykład o. Karola Cetwińskiego OSB,
  6. „Współczesnej teologii Eucharystii” – wykład ks. Prof. Roberta Woźniaka,
  7. „Eucharystii wg św. Tomasza z Akwinu” – wykład br. Bedy Kisiela OSB,
  8. „Motywów eucharystycznych w Regule św. Benedykta” – wykład o. dr Szymona Hiżyckiego OSB.

Najwięcej emocji wywołał panel dyskusyjny ostatniego niedzielnego dnia, którego celem było zarówno podsumowanie całego zjazdu, jak również odpowiedź na fundamentalne pytanie: Jaki byłbym, gdybym nie był katolikiem i oblatem?

Oblatkami z Klasztoru Sióstr Benedyktynek w Jarosławiu, które uczestniczyły w niniejszym zjeździe były: Barbara Wrzos, Elżbieta Rząsa i Agnieszka Mroczka.

TUTAJ ZDJĘCIA ZE ZJAZDU 


 

Rekolekcje dla Oblatów „Człowiek oczami św. Benedykta a wychowanie”

W dniach 27-29.10.2023 r. odbyły się w naszym Klasztorze rekolekcje dla Oblatów  i wszystkich  zainteresowanych duchowością monastyczną.

Tematem tych rekolekcji wygłoszonych przez o.Konrada Małysa OSB z Tyńca, był Człowiek oczami św. Benedykta a wychowanie”. Ojciec wskazywał jak ważne jest rozpoczęcie procesu wychowania od samych siebie w „Szkole służby pańskiej”. 

    

Systematycznie nasza Rodzina Benedyktyńska powiększa się. W sobotę zostało przyjętych do nowicjatu pięć nowych osób: Agnieszka, Ewa, Larysa, Małgorzata i Jerzy. Życzymy im błogosławieństwa Bożego w zgłębianiu duchowości benedyktyńskiej i łaski uwielbiania Boga w każdej sytuacji życia codziennego.

TUTAJ ZDJĘCIA Z REKOLEKCJI.


 

 Uroczyste wprowadzenie relikwii św. Benedykta do naszej zakonnej kaplicy

11 lipca 2023 r. w uroczystość naszego Patrona i Założyciela obchodziłyśmy w jarosławskiej Wspólnocie Benedyktynek, doniosłą i radosną uroczystość - instalację relikwii św. Benedykta z Nursji Opata do naszej kaplicy.

Drogocenne Relikwie I stopnia– ex ossibus – z kości świętego, otrzymałyśmy z Watykańskiej Depozytorni Relikwii znajdującej się przy klasztorze sióstr Augustianek.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczne o. Bernardowi Alterowi Opatowi benedyktynowi z Jerozolimy, za ten bezcenny dar, który przekazał dla naszej Wspólnoty.
Eucharystii przewodniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Chudzio w gronie zaprzyjaźnionych kapłanów, oblatów i zaproszonych gości.
Uroczystości rozpoczęły się procesyjnym wniesieniem przez dostojnego Pasterza relikwii świętego do kaplicy i ustawienie na specjalnie przygotowanym miejscu, przyozdobionymi kwiatami i zapalonymi świecami. Procesji towarzyszyła radosna pieśń do św. Benedykta.
W swoim kazaniu celebrans mówił o św. Benedykcie i jego roli w dzisiejszym świecie.
Po Mszy św. nastąpiło liturgiczne ucałowanie przez wszystkich uczestników relikwii świętego, a następnie wspólne świętowanie przy stole.
Na co dzień doświadczamy opieki naszego Ojca i Zakonodawcy św. Benedykta, a od dziś będziemy jej doświadczać jeszcze bardziej, w rzeczywistym wymiarze świętych relikwii, które są znakiem Jego żywej obecności między nami.

 

Św. Benedykcie, módl się za nami!!!

  


 

SPOTKANIE OBLATÓW Z JAROSŁAWIA I PRZEMYŚLA - 06.03.2023 r.

Wspólne spotkanie w naszym klasztorze Oblatów z Jarosławia i Przemyśla rozpoczął o. Konrad Małys OSB.
Przedstawiony przez niego wykład dotyczył rozważań pasyjnych Matki Magdaleny Morteskiej.
Wskazywał na specyficzną budowę tych rozważań przygotowujących do rachunku sumienia i ukierunkowania pracy nad sobą w rozwoju duchowym. 

 


SPOTKANIE Z OJCEM OPATEM W PRZEMYŚLU - 15.02.2023 r. 

Oblaci naszego Klasztoru na zaproszenie Oblatów z Przemyśla uczestniczyli w spotkaniu z o. Opatem Szymonem Hiżyckim w przemyskim Opactwie św. Trójcy.

 Ojciec Opat dzielił się z nami jak owocnie czytać Regułę św. Benedykta tak aby nią żyć. Nawiązując do rozdziału o chorych tej Reguły wskazywał, że podstawową chorobą człowieka jest grzech. Wszyscy jesteśmy chorzy na tą śmiertelną chorobę  i potrzebujemy jedynego lekarza, którym jest Chrystus Pan.

Poniżej nagrana konferencja o. Opata. Zachęcamy do słuchania:


 23.01.2023 SPOTKANIE OBLATÓW

Spotkanie Oblatów prowadził ks. Zbigniew Pilecki oblat naszego klasztoru. Ksiądz Zbigniew podczas wykładu podkreślał wartość pokory i posłuszeństwa w budowaniu wspólnoty. Wskazywał jak bardzo szkodliwe jest szemranie nie tylko zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Po wykładzie uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami i doświadczeniem. Spotkanie zakończyło wspólną Liturgią Godzin wraz z Siostrami. 

 

GRUDNIOWA FORMACJA OBLATÓW

06.12.2022 r. świętowaliśmy wspólnie z Oblatami wspomnienie św. Bp Mikołaja patrona Klasztoru, kościoła i całego wzgórza benedyktyńskiego w Jarosławiu. Spotkanie rozpoczęło się wykładem o. Szymona Hiżyckiego Opata z Tyńca on-line.

Bardzo odkrywcze dla wielu osób były proponowane treści dotyczące rozdziału „O furtianach klasztornych” z Reguły św. Benedykta możliwe do wykorzystania w życiu codziennym osób świeckich.

Ponieważ o. Opat przyjechał tydzień później 14.12.2022 r. na Dzień Formacji dla Sióstr spotkał się ponownie już bezpośrednio z Oblatami i przedstawił zagadnienia dotyczące Jana Kasjana, którego św. Benedykt, po Piśmie Świętym, najczęściej cytuje w swojej Regule.

 


REKOLEKCJE DLA OBLATÓW

W dniach 4-6.11.2022 r. odbyły się w naszym Klasztorze rekolekcje dla Oblatów i wszystkich zainteresowanych duchowością monastyczną. 
Ojciec Opat Szymon Hiżycki z Tyńca wygłaszając te rekolekcje koncentrował się na „Benedyktyńskiej codzienności”, na którą składa się ćwiczenie sztuki rozmowy, milczenia, czynienia dobra i modlitwy.
Systematycznie nasza Rodzina Benedyktyńska powiększa się. W sobotę zostały przyjęte do nowicjatu dwie nowe osoby: Joanna i Aneta, natomiast w niedzielą na podsumowanie rekolekcji, podczas Mszy Świętej swoje przyrzeczenia oblackie złożyła Beata i Ewa.

 Niech Dobry Bóg będzie w Nich uwielbiony!!!

TUTAJ fotorelacja z rekolekcji

 


Spotkanie Oblatów 10.09.2022 r.

Spotkanie naszych Oblatów w tym miesiącu było rewizytą we Wspólnocie Oblatów w Przemyślu, które rozpoczęło się zwiedzaniem kościoła pw. Świętej Trójcy oraz klasztornej furty, oratorium i domu rekolekcyjnego. W sklepiku można się było zaopatrzyć w różne ziołowe specyfiki przygotowywane przez m. Hiacyntę Wesołowską OSB, która gościła nas w przemyskich murach klasztornych częstując wspaniałymi wypiekami. O. Konrad Małys OSB z Tyńca wygłosił nam konferencję pogłębiającą duchowość benedyktyńską, która odpowiada na najważniejsze pytania i pragnienia  świata.

Następnie wszyscy uczestnicy spotkania z obydwu Wspólnot Jarosławia i Przemyśla udali się do Sanktuarium Matki Bożej Słuchającej do Kalwarii Pacławskiej. Podczas sprawowanej tam Mszy Świętej o. Konrad wygłosił wspaniałe kazanie o pielgrzymowaniu i tajemnicy Krzyża. Po Mszy Świętej zjedliśmy obiad w Domu Pielgrzyma i wróciliśmy do kościoła, gdzie przewodnik przybliżył nam historię klasztoru i sanktuarium oraz postać Sługi Bożego o. Wenantego Katarzyńca.

Niestety z powodu obfitego deszczu skróciliśmy naszą pielgrzymkę i zrezygnowaliśmy z zaplanowanej części plenerowej. Najbardziej wytrwali uczestnicy wrócili do Jarosławia na Nieszpory i wspólną kawę oraz dzielenie się swoimi przeżyciami tego dnia. Każdy też mógł pomiędzy deszczem znaleźć coś dla siebie na jarosławskim Jarmarku Benedyktyńskim.

TUTAJ krótka fotorelacja.


„Aby we wszystkim Bóg był uwielbiony”
(„Ut in omnibus glorificetur Deus” (UIOGD) – RB 57, 9; 1 P 4, 11)

Z reguły św. Benedykta


Przepasawszy więc biodra wiarą i pełnieniem dobrych uczynków, podążajmy ścieżkami Pana za przewodem Ewangelii, abyśmy zasłużyli na oglądanie Tego, który nas wezwał do swego Królestwa. Jeśli zaś pragniemy zamieszkać w Przybytku Jego Królestwa, musimy biec drogą dobrych uczynków, gdyż inną tam się nie dochodzi.

 
PLAN DNIA
Dni powszedni
5:15
Budzenie
5:40
JUTRZNIA
 
Medytacja
6:50
Msza święta konwentualna
 
Śniadanie
8:30
Praca
12:45
Obiad
13:30
Modlitwa w ciągu dnia (południowa)
 
Litania do św. Józefa
 
Osobiste nawiedzenie Najświętszego Sakramentu
13:45 - 14:50
Czas pracy
15:00
Koronka do Bożego Miłosierdzia i Godzina Czytań
16:00 - 16:50
Poniedziałek - próba śpiewu
Wtorek - dzielenie się Słowem Bożym
Środa - Rewizja życia
17:00 - 17:30
Adoracja
18:15
Kolacja
19:00
Nieszpory
19:35
Rekreacja
20:20
Kompleta
22:00
Sen
Niedziela i uroczystości
5:35
Budzenie
6:00
JUTRZNIA
 
Medytacja
7:30
Msza święta konwentualna
 
Śniadanie
9:00
Modlitwa w ciągu dnia (przedpołudniowa)
12:30
Obiad
15:00
Koronka do Bożego Miłosierdzia i Godzina Czytań
16:30 - 17:30
Adoracja
18:10
Kolacja z rekreacją
19:10
Nieszpory i kompleta
Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
185 0.68082094192505